Publicerat Sista ansökningsdag 2026-07-29
Utvecklas som kategorikoordinator inom mat hos RCS i Stockholm, i en konsultroll via TNG med möjlighet till förlängning.
Vill du utvecklas i en konsultroll där kategori mat, system och struktur möts i en verksamhet med högt tempo och stark framåtrörelse? Som kategorikoordinator och systemansvarig inom mat hos Reitan Convenience i Sverige, RCS, i Stockholm får du en viktig roll i arbetet med produktmasterdata, kampanjer, sortiment och butikssupport. Du blir en del av ett engagerat team där nya produkter, smarta arbetssätt och nära samarbete med leverantörer och franchisetagare står i fokus. Här får du bidra till utvecklingen av framtidens convenience, arbeta med välkända varumärken som Pressbyrån, 7 Eleven och PBX och samtidigt bredda din kompetens inom kategori, retail, system och livsmedel. Uppdraget är ett konsultuppdrag på 1 år där du blir anställd av TNG, med möjlighet till förlängning.
Ditt anställningserbjudande
Det här är ett konsultuppdrag på 1 år för dig som trivs i en operativ och koordinerande roll där detaljer, system och samarbete gör verklig skillnad. Du blir anställd av TNG och arbetar på plats hos RCS i Stadshagen, Stockholm. Hos RCS får du en vardag nära affären, där du bidrar till att produktdata, kampanjer och sortimentsflöden håller hög kvalitet. Kategori mat är ett spännande område under utveckling, vilket gör att du får följa och stötta arbetet med nya produkter, förbättrade processer och tydligare arbetssätt.
Som konsult hos TNG omfattas du av kollektivavtal, schyssta villkor, tjänstepension, försäkringar, semester, friskvårdsbidrag och företagshälsovård.
Några av dina förmåner
Dina arbetsuppgifter
I rollen fungerar du som en viktig administrativ och koordinerande kraft inom kategori mat. Du arbetar nära kategorichef, matutvecklare, leverantörer, interna funktioner och franchisetagare för att skapa ordning, kvalitet och framdrift i flera viktiga flöden.
Du kommer bland annat att:
Du arbetar med många detaljer och flera kontaktytor. Därför är det viktigt att du är noggrann, nyfiken och vågar fråga när något behöver förtydligas.
Värt att veta
Det här är ett konsultuppdrag på heltid där du blir anställd av TNG och arbetar som konsult hos Reitan Convenience i Sverige, RCS. Uppdraget löper initialt i ett år med möjlighet till förlängning. Önskad start är så snart som möjligt, gärna senast i augusti.
Placeringen är hos RCS i Stadshagen, Stockholm, i ljusa och moderna lokaler. Rollen tillhör kategori mat, ett prioriterat område med hög utvecklingstakt. Teamet består av fem personer och präglas av samarbete, hjälpsamhet och stort ansvarstagande. Arbetet sker huvudsakligen på kontoret eftersom nära dialog, teamkänsla och snabba avstämningar är viktiga delar av vardagen. Hemarbete kan förekomma vid behov. Tjänsteresor och interna event förekommer några gånger per år, exempelvis leverantörsträffar och riksmöten.
Våra förväntningar
Vi söker dig som gärna har eftergymnasial utbildning inom exempelvis ekonomi, inköp, logistik eller liknande, alternativt erfarenhet som gett dig motsvarande kunskap. Du har arbetat administrativt i en roll där struktur, noggrannhet, deadlines och många kontaktytor varit en naturlig del av vardagen. Du är van vid Office och har god förståelse för Excel. Det är också värdefullt om du har arbetat i Google Sheets eller andra digitala verktyg där du hanterat, kontrollerat och uppdaterat data.
Vi ser gärna att du har erfarenhet från en roll som exempelvis inköpsassistent, kategorikoordinator, masterdataadministratör, artikeladministratör, sortimentskoordinator eller liknande, men vi vill också komma i kontakt med dig som har rätt strukturförmåga, systemintresse och vilja att lära. Erfarenhet från retail, servicehandel, dagligvaruhandel, foodservice eller livsmedel är meriterande, särskilt om du har förståelse för kampanjer, butiksdrift, sortiment eller produkter med kort hållbarhet. Har du arbetat i affärssystem, artikelregister, kampanjsystem eller Relex Promotion är det ett plus, men din generella systemvana och förmåga att snabbt sätta dig in i nya flöden är minst lika viktig.
Som person är du strukturerad, ansvarstagande och prestigelös. Du trivs när du får skapa ordning, följa upp detaljer och hjälpa andra vidare. Du har lätt för att samarbeta, ger god service och bidrar till ett positivt klimat i teamet. Du behöver också vara bekväm med att arbeta nära kollegor på kontoret och bygga förtroende med både interna och externa kontakter.
Reitan Convenience i Sverige, RCS, är franchisegivare för välkända varumärken som Pressbyrån, 7 Eleven och PBX. Med ett starkt fokus på framtidens convenience arbetar RCS för att göra det enklare för människor i rörelse att hitta bra mat, service och hållbara alternativ i vardagen. Här blir du en del av ett värderingsstyrt bolag där samarbete, ansvar och utveckling står i centrum.
Avstånd till arbetsplatsen
Strandbergsgatan 55. Öppna Google Maps för att räkna ut resvägen till din framtida arbetsplats.
Karriärtips från Åsa Pettersson – din rekryterare
Jag tycker att du ska söka jobbet eftersom:
Frågor om jobbet? Hör av dig till mig Åsa Pettersson