Publicerat Sista ansökningsdag 2026-04-19
Vill du arbeta med datadriven kompetensbaserad rekrytering på ett innovativt företag? TNG söker en Rekryteringskonsult till Malmö.
Är du resultatdriven och trivs i en omväxlande roll med varierande arbetsuppgifter? Som Rekryteringskonsult och konsultansvarig hos oss på TNG kommer du att tillhöra ett drivande engagerat bolag som har roligt tillsammans.
Du blir del av ett team som utmanar traditionell rekrytering med en vetenskaplig och fördomsfri rekryteringsprocess där kandidatupplevelsen står i fokus.
Om du precis som vi, drivs av att göra arbetsmarknaden lite bättre och tycker att det är roligt att matcha människor mot rätt uppdrag och utmaningar - då är vi rätt arbetsplats för dig.
Välkommen som Rekryteringskonsult till TNG i Malmö!
Ditt anställningserbjudande
På TNG får du jobba datadrivet i moderna system med en mix av både stora internationella företag som spännande startups. Vi är en platt organisation som värdesätter nyfikenhet samt främjar initiativtagande och innovation
Som Rekryteringskonsult och konsultansvarig på TNG har du en självständig roll där du driver dina egna processer från affär till tillsatt kandidat. Samtidigt arbetar du i nära samarbete med dina kollegor och är en del av ett engagerat team med god sammanhållning och nära till skratt.
Du rapporterar till regionchef för Syd och Väst. TNG erbjuder en hybrid arbetsplats och när vi ses på kontoret utgår vi från centralt belägna och fina lokaler på Highcourt (co-working) vid Stortorget i Malmö.
Du möts bland annat av:
Några av dina förmåner
Dina arbetsuppgifter
Som Rekryteringskonsult och konsultansvarig är du en nyckelperson för att vi ska fortsätta leverera bra resultat till våra kunder genom att hitta rätt kompetens för just dem.
Dina huvudsakliga arbetsuppgifter är:
Värt att veta
TNG Group AB ingår i företagsgruppen Key People Group, som samlar flera HR företag med kompletterande kompetenser och erbjudanden.
Hos oss blir du en del av ett högpresterande team bestående av rekryteringskonsulter, researcher och account manager. Vi arbetar nära varandra, delar ansvar och samarbetar för att med fokus på kompetens skapa bästa möjliga matchning mellan kunder och kandidater.
Samtidigt är det viktigt för oss att ha roligt tillsammans. Vi firar gärna både framgångar längs vägen och när vi når våra gemensamma mål.
Som ny hos oss får du en gedigen onboarding eftersom vi vet att rätt introduktion och tidig delaktighet ger de bästa förutsättningarna att lyckas i rollen.
Våra förväntningar
Vi söker dig som har en akademisk examen samt minst tre års aktuell och sammanhängande erfarenhet som rekryteringskonsult. Du är van att ta ett stort eget ansvar och förväntas kunna leverera från start, utan längre introduktion.
Du har gedigen erfarenhet av att självständigt driva hela rekryteringsprocesser, från kravprofil till tillsättning. Du arbetar obehindrat och självständigt med search, där du proaktivt identifierar, attraherar och kontaktar relevanta kandidater. Du har erfarenhet av att arbeta mot egna affärs- eller intäktsmål och är van att driva dina uppdrag med ett tydligt resultatfokus. Certifiering inom arbetspsykologiska tester är meriterande.
Med ett tydligt affärs- och resultatfokus tar du ansvar för dina uppdrag och driver dem självständigt framåt med hög kvalitet. Du har en god förmåga att identifiera och utveckla affärsmöjligheter. Du är en förtroendeingivande relationsbyggare som skapar långsiktiga samarbeten med både kunder och kandidater.
Du har ett starkt, aktuellt och relevant nätverk inom branschen som du aktivt använder i ditt dagliga arbete för att skapa affär och nå resultat. Du har en god förmåga att identifiera och utveckla nya affärsmöjligheter.
Som person är du förtroendeingivande och en skicklig relationsbyggare som skapar långsiktiga samarbeten med både kunder och kandidater. Du är driven, strukturerad och lösningsorienterad, med en hög grad av självledarskap. Du trivs i en snabbrörlig och affärsdriven miljö och motiveras av att överträffa förväntningar och leverera resultat av hög kvalitet.
Du arbetar självständigt mot tydligt uppsatta mål, samtidigt som du värdesätter samarbete och bidrar aktivt till teamets gemensamma framgång.
För rollen krävs att du är systemvan och har lätt för att navigera i olika digitala verktyg. Du kommunicerar obehindrat på både svenska och engelska, såväl i tal som skrift.
Talent Navigation Group består av bolagen TNG och Ada Digital. Tillsammans erbjuder vi innovativa och hållbara kompetenslösningar inom rekrytering, interim, bemanning och talangprogram i hela Sverige.
TNG hjälper vi arbetsgivare att objektivt se nya perspektiv på kompetens. Det innebär att vi ser bortom det uppenbara, utmanar magkänslan och sätter fakta framför fördomar i allt vi gör. Resultatet? Fler perspektiv i teamen och högre tillväxt.
Ada Digital är vårt specialistbolag inom IT och Tech. De utmanar den klassiska IT- rekryteringen med innovativa lösningar för organisationer som vill lyckas med digitalisering och bygga tekniknära team som vill mer. Varje dag.
Visste du att TNG Group AB...
... regelbundet utbildar alla medarbetare, oavsett yrkesroll, i diskrimineringslagen. Det är ett av många steg vi tar för att hålla oss ajour och säkerställa en fördomsfri och datadriven rekryteringsprocess som tar hänsyn till alla olika perspektiv.
… uppmuntrar innovation och ny teknik. Vi har genom åren drivit den digitala utvecklingen i branschen och bland annat varit delaktiga i att starta upp bakgrundskontroller, möjliggöra för jobbsökare att följa sin ansökan transparent och i realtid, samt att AI-avataren Tengai föddes i vårt innovationslabb. Idag uppmuntrar vi alla medarbetare att implementera och testa AI i det dagliga arbetet.
… myntade begreppet fördomsfri rekrytering och började arbeta med objektiva kompetenslösningar redan för 20 år sedan. Som en del i det arbetet genomför vi också årliga trendspaningar inom området som får stor spridning hos kunder och kandidater.
Avstånd till arbetsplatsen
Stortorget 11, Malmö. Öppna Google Maps för att räkna ut resvägen till din framtida arbetsplats.
Karriärtips från Anna Nydahl – din rekryterare
Jag tycker att du ska söka jobbet eftersom:
Frågor om jobbet? Hör av dig till mig Anna Nydahl