Publicerat Sista ansökningsdag 2025-08-31
Vill du utvecklas i en teknisk, koordinerande och serviceinriktad roll på ett internationellt bolag inom el och automation?
Weidmüller i Malmö utökar sitt team med en Product Solution Specialist. Som Product Solution Specialist kommer du framförallt att fokusera på lösningar för våra kunders specifika behov och att generera ett mervärde. Din uppgift blir att förstå kundens applikationer och att omvandla deras krav till en praktisk lösning och samtidigt generera mervärde och effektivitet. Det är en omväxlande roll med många kontaktytor både externt och internt i företaget. Gillar du teknik och vill arbeta i en supporterande roll? Som Product Solution Specialist bidrar du, tillsammans med dina kollegor, till en ökad kundnöjdhet.
Varmt välkommen till oss på Weidmüller i Malmö!
Ditt anställningserbjudande
Som Product Solution Specialist får du chansen att arbeta med ett väletablerat varumärke och produkter av hög kvalitet. Weidmüller marknadsför och säljer kundanpassade lösningar och produkter inom el/automation. Du blir en del av ett internationellt och stabilt företag med en familjär kultur. Vi tycker att det är viktigt att ge dig en god introduktion i arbetet, och kommer förutom utbildning i rollen att ge dig en mentor som kommer vara ett bra stöd för dig in i rollen och i fördjupningen av din produktkunskap. Arbetstidsförkortning, bonus, friskvårdsbidrag, eget kontor, laddmöjligheter till bilen och fri parkering är några av de förmåner som du erbjuds hos oss på Weidmüller.
Några av dina förmåner
Dina arbetsuppgifter
Som Product Solution Specialist är dina huvudsakliga uppgifter att samordna och driva verksamheten för Assembly Services i Norden. Detta innebär att du:
Värt att veta
Du kommer att arbeta på kontoret som ligger på promenadavstånd från Hyllie med goda pendlingsmöjligheter. På kontoret i Malmö arbetar ett 30-tal personer inom bland annat sälj, kundsupport, lager, inköp, HR och ekonomi. Tillverkningen av våra produkter sker i andra delar av världen. Du kommer att ingå teamet inom Operations som har Norden som sitt ansvarsområde. Du kommer att arbeta i ett litet men erfaret team och ha ett nära samarbete med sälj, kundservice, logistik och materialbehovsplanering (MRP). Du kommer att få en gedigen introduktion samt en mentor som stöttar dig i din nya roll. Rollen kan komma att innefatta resor såsom kundmöten och resor inom koncernen.
Våra förväntningar
Vi ser gärna att du har några års erfarenhet av en liknande roll. Du har en gymnasieutbildning med teknisk inriktning, gärna inom el/automation. Det är meriterande om du även har en eftergymnasial utbildning med teknisk inriktning. Du har ett stort intresse för teknik. Du är även praktiskt lagd och drar dig inte för att fixa det sista med skruvdragaren. Att skapa lösningar med kunden i fokus är något som motiverar och engagerar dig.
Då du kommer arbeta nära våra kunder i Sverige samt ha dialog med vårt moderbolag i Tyskland söker vi dig med goda kunskaper i svenska och i engelska i tal och i skrift. Goda kunskaper i MS Office samt B-körkort är ett krav. Erfarenhet av att arbeta i SAP, CRM samt olika PLM-system är meriterande.
Som person är du kommunikativ och tar gärna egna initiativ. Du har har lätt för att bygga relationer och trivs med varierande arbetsuppgifter. Att vara serviceinriktad med en vilja att hjälpa andra är andra av dina styrkor. Du tar även ansvar för att leverera med kvalitet inom ditt område. Du har ett serviceinriktat och kommersiellt synsätt, samtidigt som du har ett öga för detaljer i det praktiska arbetet.
Som erfarna experter hjälper vi våra kunder och partner över hela världen med produkter, lösningar och tjänster i industriell miljö för kraft, signal och data. Vi är bekanta med deras industrier och marknader och medvetna om kommande tekniska utmaningar. Därför utvecklar vi kontinuerligt innovativa, hållbara och praktiska lösningar för deras individuella behov. Tillsammans sätter vi standarder inom Industrial Connectivity.
Därför trivs vi på Weidmüller
På avdelningen för Customer Specific Assemblies är ingen dag den andra lik, eftersom arbetet är väldigt omväxlande . Man kan arbeta med allt från offerskapande till design av lösningar, och praktiskt arbete - allt inom samma dag.
Christopher Bökwall, Nordic Operations Manager
Avstånd till arbetsplatsen
Axel Danielssons väg 271. Öppna Google Maps för att räkna ut resvägen till din framtida arbetsplats.
Karriärtips från Anna Nydahl – din rekryterare
Jag tycker att du ska söka jobbet eftersom:
Frågor om jobbet? Hör av dig till mig Anna Nydahl